in

Eurowizyjny występ Tulii już za nami!

Jak poradziły sobie dziewczyny?

źródło: instagram @tulia.official

Za nami pierwszy półfinał tegorocznej Eurowizji, w którego trakcie zobaczyć mogliśmy reprezentantki Polski – zespół Tulia. W tym roku TVP zrezygnowała z klasycznych preselekcji uwzględniających głosy widzów, decydując się jedynie na głosowanie wewnętrznej komisji. Takie rozwiązanie od początku nie spodobało się fanom konkursu. Wybrana piosenka podzieliła internautów – jedni uznali utwór za nudny, inni docenili możliwości wokalne dziewczyn podkreślając jednak, że przygotowana przez nie piosenka nie wpisuje się w rozrywkową konwencję Eurowizji.

Tulia zaprezentowała się dobrze – dziewczyny wykonały utwór niemalże identycznie jak na nagraniu, a delikatne wizualizacje dodały całości uroku. Niestety, stonowany folk nie spodobał się widzom na tyle, by zagłosować na nasze reprezentantki. Być może zawiodła oprawa samego występu – Tulia musiała rywalizować m.in. z bujającą się na długim drągu Australijką oraz synth-popową podróbką zespołu Rammstein z Islandii. Ostatecznie do finału przeszli reprezentanci Cypru, Słowenii, Czech, Białorusi, Serbii, Australii, Islandii, Estonii, Grecji i San Marino.

Tuż po przegranej dziewczyn, w Internecie zawrzało. Fani konkursu mają za złe polskim organizatorom, że nie wyczuli konwencji imprezy. W podobnym tonie wypowiedział się Donatan, dając dziewczynom z Tulii kilka rad: Nie grajcie na Eurowizji poważnych i trudnych utworów… nic się tym nie udowodni, widzowie Eurowizji to nie teatralny kontyngent. Nie starajmy się intelektualizować rozrywkowego około muzycznego konkursu. – powiedział, choć na tego typu rady było już za późno. Producent odniósł się również do wywiadu udzielonego przez Tulię jeszcze przed wyjazdem do Tel Awiwu, w którym dziewczyny nawiązały do występu Cleo sprzed kilku lat, nazywając go ,,satyrycznym”: Nie starajcie się dystansować i nazywać „satyrą” kogoś kto tak jak Cleo ma łącznie koło 3 milionów fanów na swoich social mediach – około 400 tys. to fani zagraniczni którzy mogą głosować! Nie palcie takich mostów! PS Myślę, że Cleo zabolała taka wypowiedź…nie warto się tak dystansować, od twórczyni która w Europie jest kojarzona właśnie z folkiem i zajęła 5 miejsce w głosowaniu widzów na Eurowizji :)Nie bądźcie takie poważne! Pamiętajcie kochane że między innymi folk to pijany szwagier z akordeonem i moja babcia w podomce która nuci ludowe motywy!Miejcie więcej luzu bo inaczej będziecie tylko obiektem muzealnym a nie żywa muzyką która wychodzi do ludzi!

 

/