in

Tej aktorce nie spodobała się żałoba narodowa

Fani oskarżają gwiazdę o brak wrażliwości!

Rok 2019 w wymiarze politycznym zaczął się wyjątkowo smutno. Polacy dopiero co otrząsnęli się po brutalnym zamachu na Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, dokonanym przez chorego psychicznie byłego więźnia, a już pojawiła się informacja o kolejnej śmierci. 7 lutego odszedł Jan Olszewski, były premier, którego wiele osób uważało za wielkiego polskiego patriotę. W następstwie obu śmierci w kraju ogłoszone zostały jednodniowe żałoby narodowe. Obie przypadły na piątek, co nie spodobało się Agacie Załęckiej.

Aktorka znana głównie z serialu Na Wspólnej opublikowała na swoim Facebooku oświadczenie: Jestem ,,za” odszkodowaniami dla artystów z powodu odwoływania spektakli z powodu żałób narodowych. Fani szybko zarzucili Załęckiej brak wrażliwości, jednakże ta odpowiedziała: jeśli artysta nie ma miesięcznej pensji a wynagrodzenie od spektaklu i musi wyżywić rodzinę oraz zapłacić rachunki, to kto na tym traci? To jest wolny zawód. Wynagrodzenie od spektaklu, a czasem takich spektakli dwa lub trzy w miesiącu… Niestety, gdy spektakl jest odwoływany nie z naszej winy tracimy zarobek i nikt nam go nie zwraca a rachunki trzeba płacić. (pisownia oryginalna – red.).

To nie jedyny taki przypadek, gdy w debacie publicznej podniesiona została kwestia odszkodowań dla artystów w związku z żałobami narodowymi. Dziewięć lat temu, po tygodniowej żałobie narodowej ogłoszonej w związku z katastrofą smoleńską, głos zabrali prowadzący teatry aktorzy, w tym Tomasz Karolak, Krystyna Janda czy Małgorzata Potocka. Siedmiodniowa przerwa w pracy okazała się zabójcza dla utrzymania płynności finansowej ich placówek, przez co po raz pierwszy pojawiły się postulaty dotyczące możliwości otrzymania odszkodowań.